Comunicat de presa – Inaugurarea noului “Centru Educational Multifunctional “IMPREUNA”

COMUNICAT DE PRESA

Comuna Mihailesti va invita in data de 15 februarie 2016 la inaugurarea noului “Centru Educational Multifunctional “IMPREUNA”

Unitatea Administrativ Teritoriala Mihailesti reprezentata prin Primar – Petre Dorinel in calitate de promotor de proiect in cadrul proiectului “Centru Educational Multifunctional “IMPREUNA” lansat in decembrie 2014 , proiect finantat in apelul LOCAL din cadrul Programului RO10 “Copii si tineri aflati in situatii de risc si initiativele locale si regionale pentru reducerea inegalitatilor nationale si pentru promovarea incluziunii sociale” program derulat in cadrul Mecanismului Financiar al Spatiului Economic European (SEE) 2009-2014 conform contractului nr. 31L/02.12.2014, ce se deruleaza pe o perioada de 17 luni (decembrie 2014 – aprilie 2016) si are o valoare totala de 803.595 lei, inaugureaza noul centru in data de 15 februarie 2016, orele 13.00.

Obiectivul general al acestui proiect este imbunatatirea accesului la educatie a unui numar de 200 de copii si tineri aflati in situatii de risc, furnizarea de servicii de dezvoltare personala si cresterea gradului de constientizare a importantei educatiei in randul familiilor de romi.

Activitatile se realizeaza in colaborare cu Scoala Gimnaziala Mihailesti – in calitate de partener de proiect si cu Grupul de Initiativa al comunitatii de romi din Margineanu.

***

Pentru întrebări şi informaţii de presă, vă rugăm contactaţi:

Masgras Adriana – Carmen, Coordonator Proiect,

T/ +4 (0238) 584005,

E/ primariamihailesti@yahoo.com

W/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100008773354466

***

Proiect finantat cu sprijinul financiar al Programului RO10-CORAI, program finantat de Grandurile SEE 2009-2014 si administrat de Fondul Roman de Dezvoltare Sociala.

Continutul acestui material nu reprezinta in mod necesar pozitia oficiala a FRDS si a Grandurilor SEE 2009-2014; intreaga raspundere asupra corectitudinii si coerentei informatiilor prezentate revine initiatorilor.

Bookmark the permalink.